Sustainable Life: Workshop on Composting

Vodafone Turkey will offer its employees the ways of reusing daily wastes by composting in order to raise awareness on recycling internally.

The process called composting recycles various organic materials, otherwise regarded as waste products, and produces the compost which is rich in nutrients and beneficial for the land in many ways. With a composting workshop in Vodafone Turkey’s office, it is aimed to increase employee awareness on recycling and to show them how to recycle organic wastes in their homes for a sustainable life.Kompost olarak adlandırılan süreç, aksi halde atık ürünler olarak kabul edilecek çeşitli organik maddeleri geri dönüştürmekte ve çeşitli yollarla besinler açısından zengin ve toprak için faydalı olan kompostu üretmektedir. Vodafone Türkiye ofisinde düzenlenen kompost atölyesi ile çalışanların geri dönüşüm konusunda farkındalıklarını arttırmak, meyve ve sebze artıklarının nasıl geriz kazanılabileceğini keşfetmek ve sürdürülebilir bir yaşam için evlerinde neler yapabileceklerini göstermek amaçlanıyor.

Theme category

Click link to get detailed information about SDGs..

This site uses cookies. Cookies are required for unrestricted use of the website. More information can be found in our General Terms of Use