Tartu VIII võimlemispidu “Vaba päev”

The event wants to show young people that excercising is fun and doing it with a large group of people is a great way to spend your free time.

The event wants to show young people that excercising is fun and doing it with a large group of people is a great way to spend your free time. The event also shows that excercising doesn’t always have to invlove achieving goals but can be made fun by doing it together with friends.Tahame näidata noortele, et võimlemises peitub liikumine ja liikumises peitub rõõm, et ka koostegemine ja koosolemine on mõnus vaba aja veetmise võimalus. Võimlemispidu näitab neile, et liikumine ei pea olema alati sportlike eesmärkide saavutamine, vaid võib pakkuda lihtsalt rõõmu koostegemisest ja -olemisest. Haarame etendusse nii professionaalseid võimlejaid, kui ka lapsi ja noori, kes ei tegele igapäevaselt võimlemisega ega võib-olla üldse spordiga.

Theme category

Click link to get detailed information about SDGs..

This site uses cookies. Cookies are required for unrestricted use of the website. More information can be found in our General Terms of Use