SKAUTide Maailmakoristus

Skaudid osalevad Maailmakoristuspäeval!

Do one scout good deed and help make the world a cleaner place. Go alone or with your unit and pick up everything that doesn’t belong in nature!

PS: Be sure to wear a scarf with pride, take pictures and share them here during the same event, on Facebook or Instagram. So that we can see and be able to see what you are doing, add the topic references #scouts and #Worldcleanupday and mark also the Estonian Scouts Association @Estonian Scouts Association.

If you are unable to attend on 18 September, you will not be able to contribute between the 20th and 26th European Sustainable Development Weeks.18. september toimub järjekordne Maailmakoristuspäev.


Tee üks skautlik heategu ja aita kaasa Maailma puhtamaks saamisele. Mine üksi või koos oma üksusega ja korja üles kõik, mis loodusesse ei kuulu!

PS: kanna kindlasti uhkusega ka kaelarätti, tee pilte ning jaga neid siin samas ürituse all, Facebookis või Instagramis. Nii, et Sinu tegemisi näeksime ja saaks saaksime, lisa teemaviited #skaudid ja #maailmakoristuspäev ning märgi ära ka Eesti Skautide Ühing @eestiskautideühing.


Kui sul 18. septembril osaleda pole võimalik anna oma panus Euroopa Säästva Arengu Nädala vahel vahemikus 20.-26. septembril.

Theme category

Click link to get detailed information about SDGs..

This site uses cookies. Cookies are required for unrestricted use of the website. More information can be found in our General Terms of Use